profilki

czwartek, 3 maja 2012

Pora wracać...Czas na wiosenny spacer na Grojec 612 m n.p.m.


Zachodzące słońce odbijające się od lustra Jeziora Żywieckiego

Paprocie budzące się z zimowego snu


Arcyksiążęcy Browar Żywiecki widziany z podnóża góry Grojec


Witam Was serdecznie tym razem zachęcam do wiosennej wycieczki na Grojec w okolicach Żywca. Można na niego wyruszyć Żółtym szlakiem spod amfiteatru albo zacząć od strony browaru. Polecam wszystkim ten orzeźwiający spacer jako rozgrzewkę przed rozpoczęciem sezonu trekingowego w górach. Można sprawdzić swoje możliwości po zimie i nie jest to jakaś bardzo wysoka góra. Wejście i zejście z niej nie powinno nikomu przysporzyć większego problemu. Miejsce to bardzo dobrze nadaje się na popołudniowy spacer, można tez zostać na dłużej na kocyku i polanie podziwiając zachód słońca:)W koło roztacza się piękna panorama Żywca i okolic polecam także wizytę na Małym Grojcu.

XIX-wieczne źródła podają, że w połowie XIII wieku na jego szczycie miał się znajdować zamek łowiecki.
Początkowo na szczycie wzgórza Grojec znajdowała się wczesnośredniowieczna warownia; jej dokładne datowanie okazało się niemożliwe, gdyż duża część terenu została zniszczona w trakcie budowy telewizyjnej stacji przekaźnikowej po II wojnie światowej.

Na początku XV wieku na szczycie wzniesienia powstał zamek Bożywoja i Włodka Skrzyńskich herbu Łabędź, znanych rycerzy rabusiów, lenników Księstwa Oświęcimskiego, poświadczony w źródłach pisanych.

Później zamek ten przeszedł w ręce Komorowskich herbu Korczak. Komorowscy sprzyjali królowi Węgier Maciejowi Korwinowi, który sprzymierzył się z zakonem krzyżackim przeciwko Polsce, toteż w drugiej połowie lat 70. XV wieku król Kazimierz Jagiellończyk nakazał podjęcie przeciwko nim akcji zbrojnej i opanowanie należących do nich zamków. Według Jana Długosza zadanie to wykonały wojska królewskie pod dowództwem starosty krakowskiego Jakuba z Dębna, które w 1477 roku zdobyły trzy zamki kontrolowane przez Komorowskich: zamek w Barwałdzie, poprzednio również należący do Włodka Skrzyńskiego, zamek w Szaflarach i zamek w Żywcu; Długosz pisze, że zdobyte wówczas warownie były oblegane z użyciem "ogromnych dział" i że zamek w Żywcu został spalony. Współczesna literatura przedmiotu podaje w oparciu o dane archeologiczne, że w trakcie akcji wojsk królewskich przeciwko Komorowskim zniszczono dwa obiekty obronne w rejonie Żywca: pierwotny zamek usytuowany na terenie miasta, w miejscu obecnego Starego Zamku w Żywcu, i zamek na wzgórzu Grojec.

Najstarsze ślady osadnictwa odkryte przez archeologów na wzgórzu Grojec pochodziły z okresu lateńskiego. Materiał zabytkowy zgromadzony w trakcie wykopalisk w 1937 roku, przechowywany w Muzeum Miejskim w Żywcu, zaginął podczas II wojny światowej.

Źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Grojec_%28wzg%C3%B3rze%29





Zachód słońca

I szczyt zdobyty:)

1 komentarz:

  1. Moja góra:) Połowę dzieciństwa z kolegami spędziliśmy na Grojcu.

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Witamy na naszej stronie. Zapraszamy Cię do grupy Miłośników Gór i Podróży. Polub nas na facebooku, udostępniaj treści i dołącz do czytelników. Jeżeli chciałbyś otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach subskrybuj kanał. Napisz jak Twoje wrażenia. Pozdrawiamy☺

Riegrova Stezka - Podspálov - Semily - Dziś zapraszamy cię na super wycieczkę po pięknym Czeskim Raju przeczytaj relację później sam będziesz chciał pojechać

Wakacyjny spacer po Spálovie w Czeskim Raju - Dołącz do nas i odkryj z nami tutejsze cuda natury. Pewnego wakacyjnego pięknego por...