Menu rozwijane dostarczyły profilki

czwartek, 13 stycznia 2022

Jak nie dać się oszukać w sieci i złapać na fikcyjne oferty imprez i nieistniejących hoteli?

PERFECT — autor: David X 

Cześć miło Cię widzieć na naszym blogu:D


Dzisiejszy post postanowiłem napisać w związku z bardzo niepokojącymi i coraz częstszymi informacjami w sieci o oszustwach . Chodzi o bardzo popularne ostatnio oszustwa internetowe dotyczące sprzedaży imprez i wynajmów fikcyjnych kurortów. I co gorsza co roku wiele osób daje się na to nabrać. Wiem jak to jest kiedy cały rok czekasz na urlop a później wszystko się psuje.

W zwiàzku z tym postanowiłem dzisiaj trochę pomóc osobom planującym wyjazdy i pobyty w górach i nie tylko. Wielu z nas żyje w chaosie codziennych spraw, i zdarza się też, że wiele rzeczy robimy w biegu. Ten właśnie pośpiech nas często gubi i może też bardzo drogo kosztować.

W pośpiechu podejmujemy decyzje o wyjeździe na wakacje, w pośpiechu się pakujemy i często w pośpiechu decydujemy się na przelanie zaliczki, lub też całości kwoty za pobyt. Zapominamy o zdrowym rozsądku a później popadamy w rozgoryczenie.

Przecież wszystko wyglądało, wiarygodnie, oferta też przygotowana była bardzo profesjonalnie. Po co to weryfikować, to nie może być SCAM. Co najgorsze został już ostatni apartament i trzeba szybko działać, bo za chwilę, ktoś inny go wynajmie i z wyjazdu będzie klapa. 
I wtedy pojawia się ktoś bardzo sprytny, wykorzystuje nasz pośpiech i brak koncentracji, ciach poszło - i teraz co? Ktoś ma Twoje pieniądze, dane, nr karty, 3 cyfrowy kod i jeszcze fotkę Twojego dowódu osobistego do zameldowania w hotelu. Dobrze, żeby się tylko na utracie zaliczki skończyło, ale pomysłowość oszustów rośnie z roku na rok. I z roku na rok wymyślają coraz to sprytniejsze sposoby na naciąganie turystów z kraju i zagranicy na pieniądze. 


Zwykle po zapłacie za pobyt spakowani, w euforii wyjeżdżamy z przekonaniem, że nasze wymarzone, opłacone wakacje na nas czekają. Choć po dotarciu na miejsce mamy problem, ze znalezieniem opłaconego wcześniej miejsca, szukamy dalej. W końcu dowiadujemy się od kilku przypadkowych przechodniów, że takiego miejsca w ogóle nie ma. Po dłuższych poszukiwaniach czar pryska, łzy stają w oczach i dochodzimy do wniosku, że zostaliśmy nabici w butelkę. Co gorsza zapłaciliśmy za pobyt w miejscu, które nie istnieje. Okazuje się, że kupiliśmy podróż do nikąd a osoba, która nam to sprzedała znikła z naszymi pieniędzmi i zostaliśmy z niczym. 


Brzmi znajomo? Mam nadzieję, że nie.

Jeżeli przydarzył ci się scenariusz opisany powyżej zacznij od  natychmiastowego i zastrzeżenia dokumentów na stronie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE i karty w banku.


Jak temu zaradzić i nie dać się oszukać? Za chwilkę się dowiesz to banalnie proste.
Będziesz musiał tylko poświęcić odrobinę czasu, aby zweryfikować Twojego usługodawcę czy klienta. 


Gwarantuję, że po zastosowaniu się do naszych porad będziecie mądrzy, przed szkodą i nikt Was już nie oszuka w ten sposób. A Informacje, które tutaj otrzymasz przydadzą ci się nie tylko przy organizacji wyjazdów, ale także w prowadzeniu biznesu. 

Pamiętaj przezorny zawsze ubezpieczony!


Zatem do dzieła... 


Na początek... Najpierw Zacznij od sprawdzenia w Google zanim cokolwiek zabukujesz. Sprawdź od kiedy to miejsce istnieje, daty pierwszych i ostatnich opinii. Co napisali klienci itp.

Wejdź na Google Streetview i obejrz budynki przy podanej przez sprzedającego ulicy czy faktycznie stoi tam oferowany kurort. Sprawdź oceny i komentarze osób, które korzystały z usług przed Tobą. Na Facebooku, na Google. Sprawdź miejsce na TripAdvisor i Trivago jakie są oceny, kiedy były wystawione ostatnie opinie i czy jest ono jeszcze aktywne. Możesz też zadzwonić do lokalnego operatora TAXI i zapytać, ile będzie kosztował transport z dworca do tego miejsca. Oni znają wszystkie zakamarki i fake newsy.
Możesz wejść także na stronę firmy i sprawdźić czy taka firma na prawdę egzystuje. Rzadko się zdarza żeby ktoś inwestował w oszustwo i ją specjalnie tworzył. Zawsze żądaj od usługodawcy, kontrahenta podania szczegółowych danych firmy: 

Pełnej nazwy firmy

Adresu firmy 

NIPu REGONu

KRSu

W przypadku spółek każda firma - niezależnie czy jest to spółka, czy jednoosobowa działalność gospodarcza - ma obowiązek podawać swoje pełne dane na umowach, fakturach itp. Obowiązek ten ma zastosowanie również do przedsiębiorców, którzy świadczą swoje usługi lub sprzedają towary na odległość. 

Jeżeli twój usługodawca zataja nazwę firmy, nie podaje szczegółowych danych lub unika udzielenia tych informacji. Powinna Ci się zapalić czerwona lampka.Jednak jeśli masz podane wszystkie dane możesz sprawdzić usługodawcę w kilku rejestrach Między innymi rejestrze: 

CEiDG - Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG) jeżeli jest to usługodawca, który prowadzi działalność jednoosobową lub jest wspólnikiem spółki cywilnej,  Jeśli prowadzi firmę w formie spółki prawa handlowego (m.in. spółki z o.o., spółki jawne), szczegółowe informacje znajdziesz także w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) 


Jeżeli prowadzi spółkę cywilną skorzystaj z rejestru REGON.  


Jeśli firma, której wiarygodność chcesz sprawdzić działa w formie spółki prawa handlowego, powinieneś skorzystać z Krajowego Rejestru Sądowego. Spółki możesz wyszukiwać m.in. po ich numerze NIP, REGON, KRS, nazwie czy miejscowości. 

Wyszukiwarka KRS  

Sprawdź także Rejestr Dłużników Niewypłacalnych, prowadzony przez Krajowy Rejestr Sądowy. Aby skorzystać z tej wyszukiwarki, konieczna jest jednak znajomość numeru RDN dłużnika. Jeśli nie znasz takiego numeru, ale dysponujesz NIP-em, PESEL-em, nazwą firmy lub nazwiskiem przedsiębiorcy, w oddziale Centralnej Informacji możesz złożyć specjalny wniosek o wydanie zaświadczenia. Z zaświadczenia uzyskasz numer RDN i dowiesz się czy dany przedsiębiorca figuruje w rejestrze dłużników niewypłacalnych.


 
Możesz sprawdzić także sprawozdanie finansowe firmy A także w wyszukiwarce rejestru Biura Informacji Gospodarczej. Są to instytucje gromadzące i udostępniające dane o nierzetelnych dłużnikach. 

Wyszukiwarka BIG 

Zasięgnąć informacji możesz m.in. w Krajowym Rejestrze Długów 


Wyszukiwarka  Rejestru Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
To wszystko powinno w zupełności wystarczyć i już nie musisz się martwić. Kawę za fatygę postawisz przy okazji:DPozdrawiam i życzę doskonałego urlopu


Nie zapomnij subskrybować bloga i dołączyć na Facebooku do Miłośników Gór I Podróży👍


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witamy na naszej stronie. Zapraszamy Cię do grupy Miłośników Gór i Podróży. Polub nas na facebooku, udostępniaj treści i dołącz do czytelników. Jeżeli chciałbyś otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach subskrybuj kanał. Napisz jak Twoje wrażenia. Pozdrawiamy☺

Motoryzacja - sprawdź na Ceneo